Baraj Kapağı İmalatı

Günümüzde baraj kapağı imalatı yapılırken kullanılan kanalların boyutları baz alınarak üretim gerçekleştirilir. Baraj kapağı imalatı düz ve baraj kapak imalatı, savak ve flap kapak imalatı olarak kategoriye ayrılmaktadır.

Düz(Stoplog) baraj kapağı imalatı çok sayıda kesik geometrisi olan çeşitli bölümlerde üretilmiştir. Sudan arındırma işlemi için ve akış yukarı (ya da boru giriş kapılarında) ya da mansapta bulunan (giriş kapıları ya da dolu savak kapılar için) ekipmanın bakım ya da onarımı sırasında kullanılırlar. Diğer bir Düz(Bulkhead) baraj kapak imalatı ise akışı bloklamak için yapılan kayar parçaları içerir. 

Baraj baraj kapağı imalatı, düz kapakların yetersiz kalmasıyla ön plana çıkmıştır. Düz kapaklara kıyasla eğimli yüzeyleri sayesinde yüklere karşı daha dayanıklı ve güçlü yapılar oluşturmak için baraj kapağı imalatı yapılır. İmalat yapıldıktan sonra, kapaklar hidrolik piston veya motor-halat sistemi ile menteşe ekseninden döndürülerek ayarlanabilir.

Savak baraj kapağı imalatı ile alttan menteşeli düz kapaklar üretilir. İmalatı yapılan bu kapaklar hidrolik piston yardımı ile hassas seviye ayarı yapılacak şekilde kullanılabilirler. Flap baraj kapağı imalatı ile de üsten menteşeli düz kapakların üretimi sağlanır. Bu kapaklar, tek yönden gelen sıvının geçişine izin vermek için kapak bir açıklıkla durur ve basınç geldiğinde otomatik olarak kapanır. Böylelikle sel kontrolü sağlanmış olur.